Haberler

Sendikamız Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Lütuf, Baskı ve Tehditle Değil, Mücadeleyle Varoldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işyerlerinde bir süredir sendika üyelerimize yönelik baskı, tehdit ve gerçek dışı bilgiler aracılığıyla devam eden kampanyaya karşı Sendikamız Tez-Koop-İş Sendikası sürecin başlangıcından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı işyerlerinde uzun yıllardır süren sendikal mücadelenin ve üyelerinin haklarının zarar görmemesi için soğukkanlı bir biçimde süreci takip etmektedir.

Özellikle, 2011 yılının Nisan ayında Hak-İş uzmanlarına kurdurulan sözde sendika tarafından işçilere yönelik sürekli yanlış, gerçek dışı bilgiler ve haberler yayınlanmakta, üyelerimize hayali vaatlerde bulunulmaktadır.

Bunun en son örneklerinden birisi de bu sözde sendikanın üye sayılarına yönelik çarpıtma ve gerçek dışı sayılarla işçileri yanıltma gayretidir.

 

Bilindiği üzere Sendikalar Kanunu gereğince bir üye ancak noter aracılığıyla üyelikten çekilme bildirimini sendikaya göndererek istifa edebilir. Sendikamıza bugüne kadar gönderilen istifalar yaklaşık 1.000 kişidir ve bunların bir kısmı da daha sonra Sendikamıza yeniden üye olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı işçileri, sözde sendikanın gerçek yüzünü gördükçe Sendikamıza geri dönmeye devam etmektedirler.

Dolayısıyla sözde sendikanın iddia ettiği gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı işyerlerinde çalışan işçiler açısından çoğunluğu yakaladığı söylemi tamamen gerçek dışı bir yalandır. İşçiler kandırılarak etkilenmek istenmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işyerlerinde yaklaşık işçi sayısının toplamı 3 bindir. Mevcut yasaya göre bir Sendikanın toplu iş sözleşmesi yapabilmek için yetki alabilmesinin şartı o işletmedeki işçilerin yarıdan bir fazlasını üye yapmış olmasıdır. Hâlihazırdaki üye sayılarına göre ezici bir çoğunlukla, tartışmasız ve açık bir biçimde yetkili olan sendika, Tez-Koop-İş Sendikasıdır.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak bugüne kadar işçilere doğru bilgiler vererek üyelerimizin zarar görmemesi adına çaba gösterdik. Tez Koop-İş Sendikası Kültür Bakanlığı’nda lütuf, baskı ve tehditle değil, mücadeleyle varolmuştur ve bundan sonraki mücadelesine de üyeleriyle birlikte devam edecektir.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu