Haberler

Sivas Katliamının 25. Yılı: 33 Aydınımızı Saygı ve Sevgi İle Anıyoruz

 width=

Ülke tarihimizin unutulmaz utanç günlerinden biri olan 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamının 25. Yıldönümünde yüreğimiz bir kez daha derinden kanıyor.

Pir Sultan Abdal Şenliği’ne katılmak üzere Sivas’ta bulunan sanatçı ve aydınlara yönelik olarak gerçekleştirilen katliam, günler öncesinden sistematik biçimde sürdürülen provakasyonlar sonucu gerçekleştirildi.

 “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” “Sivas laiklere mezar olacak” gibi kışkırtıcı sloganlar atan binlerce saldırgan Kültür Merkezi’ne saldırının ardından aydın ve sanatçıların bulunduğu Madımak Oteli’nin önüne gelerek gösterilerini sürdürmeye ve oteli taşlamaya başladı. Bunun üzerine otel önünde önlem alan bir grup asker kısa bir süre sonra nedeni açıklanmayan biçimde bulundukları yerden ayrıldı. Ancak gözünü kan bürümüş saldırganlar, bir süre sonra oteli ateşe verdi ve 33 aydın burada katledildi.

Ülke düzeyinde büyük tepki çeken katliamın sanıklarının yargılanması demokrasi tarihimize geçecek gelişmelere sahne oldu. Kitlesel saldırıyı çok sayıda gerici/katliamcı gerçekleştirmesine rağmen az sayıda sanık yargı önüne çıkartıldı. Birçok saldırgan yıllarca “bulunamadı” ve yargı önüne çıkartılmadı. Sistematik “cezasızlaştırma” uygulaması yapıldı; saldırı bir insanlık suçu olmasına rağmen davanın bir bölümü “zamanaşımı”yla düşürüldü; katliamın gerçekleştirildiği Madımak Oteli, demokratik kuruluş ve örgütlerin ısrarlı istemlerine karşın “İnsanlık Suçu Müzesi” haline getirilmedi.

Aradan geçen çeyrek yüzyılda Sivas Katliamı demokrasiden, özgürlüklerden, insan haklarından ve hoşgörüden yana olan insanların vicdanlarında ve belleklerinde canlılığını koruyor.

Katliamda yaşamlarını yitiren 33 aydınımızı büyük saygı ve sevgi ile anıyoruz.

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu