Manşet Haberler

Tez-Koop-İş Başkanlar Kurulu Olağanüstü Toplandı

Sendikamız Başkanlar Kurulu, Kıdem Tazminatı Fonunun Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile ilişkilendirilerek yeniden gündeme getirilmesi üzerine 12 Haziran 2020 tarihinde olağanüstü toplandı.

Sendikamız Genel Merkezinde video konferans yöntemiyle dijital ortamda toplanan Başkanlar Kurulu, kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü proje karşısında Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu)’in 2011 yılındaki 21. Genel Kurulu ile daha sonra toplanan 22. ve 23. Genel Kurullarında yinelenen “kıdem tazminatına dokunmak genel grev nedeni sayılır” kararını gündeme getirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Haydar Özdemiroğlu, kıdem tazminatı hakkının kesinlikle tartışmaya dahi açılmaması gerektiğini vurguladı. Özdemiroğlu; “Bu konuda sendikalara ve konfederasyonlara büyük görev düşüyor. Hiçbir sendika yöneticisi bunu tartışmaya bile açmamalıdır. Ayrılıkları ve tüm farklılıkları bir kenara bırakarak bize verilen 84 yıllık bu emanete sonuna kadar sahip çıkmalıyız” dedi.

Başkanlar Kurulu ayrıca, Covid-19 salgınının çalışma yaşamı ve çalışanlar üzerindeki etkilerini de değerlendirerek Tez-Koop-İş’in bu süreçteki çalışmalarını ele aldı. Özellikle alışveriş merkezlerinin (AVM) geç kapatılıp erken açılması, mağaza çalışanlarının talepleri ve market sektöründeki sendikalaşmamış işyerlerinde ortaya çıkan sorunların değerlendirilmesinin yanı sıra sendikal örgütlenme çalışmalarının hızla ve etkin biçimde sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu