Haberler

“Tüm Sağlık Çalışanları Aynı Ortamın, Aynı Risklerin ve Aynı Tehlikelerin Parçasıdır”

Tez Koop-İş Sendikası, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ve sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan üç ay süreyle yapılacak ek ödemeyi yaptığı basın açıklamasıyla eleştirdi ve ödemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini vurguladı. 

28 Mayıs 2020 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen Tez-Koop-İş üyeleri, sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine tüm sağlık çalışanları dahil edilmesini talep etti. 

Basın açıklaması Tez-Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Selahattin Karakurt tarafından okundu. KarakurtTüm yoğun çalışmalara ve özverilere rağmen sağlık çalışanlarına yönelik olarak 24 Mart’ta yürürlüğe giren üç aylık ek ödeme düzenlemesinde büyük ayrımcılıklar yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın belgelerine ve verilerine yansıdığı gibi ülkemizde sağlık sisteminin farklı konumlarında görev yapan herkes; niteliği, statüsü, çalıştıkları ortam farklı da olsa sağlık sisteminin bir parçasıdır. Çünkü sağlık sistemi, farklılıklardan oluşan bir bütündür” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası’nın talepleri şöyle:

1- Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine, sağlık sisteminde yer alan tüm çalışanlar şartsız ve koşulsuz olarak dahil edilmelidir. 

2- 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen ancak sendikal ve toplu sözleşme hakları uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara rağmen kısıtlanan ve verilmeyen haklar hemen verilmelidir. Bu statüde bulunan tüm çalışanların hak kayıpları gecikmeden mutlaka karşılanmalıdır. 

3- Tüm sağlık çalışanlarına hiçbir ayrım ve farklılık gözetmeden Covid-19 salgını süresince ek ödeme yapılmalıdır. 

4- Tüm sağlık çalışanlarına, Covid-19 salgını sürecinde yürüttükleri özverili ve ağır çalışma koşulları dikkate alınarak emekliliklerinde geçerli olmak üzere yıpranma payı verilmelidir. 

5- Covid-19 hastalığı tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınmalıdır; bu hastalık nedeniyle geçici ya da sürekli iş göremezliği olanlar iş kazası geçirmiş sayılmalıdır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu