Manşet HaberlerToplu İş Sözleşmesi

Türk-İş İle TÜHİS Arasında Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü İmzalandı

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 bin işçiyi ve üyelerimizi ilgilendiren ek protokol imza töreni 29 Ocak 2024 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Molalı Salonunda yapıldı.

İmza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Konfederasyonumuz Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Sendikamız Genel Sekreteri ve Türk-İş Denetim Kurulu Üyesi Hakan Bozkurt ile Kamu Çerçeve Koordinasyon Kurulu katıldı.

9 Mayıs 2023 tarihinde, Kamu İşveren Sendikası (TÜHİS) ve TÜRK-İŞ arasında imzalanan “2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” nün eki niteliğinde olmak kaydıyla imzalanan toplu iş sözleşmelerinde yürürlük sürelerinin farklı aylarda başlamasından ve enflasyon kaynaklı farklı ücret zamlarının ortaya çıkardığı/çıkaracağı ücret farklılıklarını gidermek amacıyla düzenlemeler yapıldı. Buna göre;

01 Ocak 2023 yürürlük başlangıçlı toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı ayında gerçekleşen %32,57’lik zam oranının 01 Şubat, 01 Mart ve devam eden aylarda yürürlük süreleri başlayan toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı aylık döneminde uygulanacak olan enflasyon farkı + ücret zammının toplamının %32,57’nin altında kalması halinde bunun yerine toplu iş sözleşmesinin üçüncü altı ayında uygulanacak olan enflasyon + ücret zammı toplamından oluşan ücret zammının %32,57 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Enflasyon+ ücret zammı %32,57’nin üzerinde olması halinde yüksek olan oran uygulanacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu