Haberler

Türk İş: “İşçilerin Geçim Şartları Gittikçe Zorlaşıyor”

TÜRK-İŞ tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasının 2018 Ağustos ayı sonuçları döviz kurlarındaki artışın gündelik yaşama etkisini gözler önüne seriyor. Açıklanan rakamlara göre, ağustos ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 812 lira, yoksulluk sınırı 5 bin 904 lira oldu. Yoksulluk sınırı geçtiğimiz ağustos ayında 4 bin 900 lira olarak tespit edilmişti, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bin lira artış gösterdi.

Fiyatlar artıyor, etiketler sürekli değişiyor, satın alma gücü düşüyor

Döviz, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarındaki artışla birlikte temel gıda maddelerinde de yüksek oranda artışlar yaşanıyor. İşçilerin geçim şartları gittikçe zorlaşıyor. Gıda harcaması tutarındaki on iki aylık artış oranı Ocak 2004’den bu yana ilk kez yüzde 20’leri gördü.

Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 225 lira olarak hesaplandı.   Buna karşılık bin 603 lira asgari ücretle geçinmeye çalışan ailelerin cebindeki para her geçen gün erimeye devam ediyor. Asgari ücret, dört kişilik bir ailenin açlık sınırını bile karşılamazken bugün yaşanan fiyat artışları ile asgari ücretlilerin satın alma gücü gittikçe zayıflıyor.

Döviz kurlarında yaşanan artış gündelik yaşamda doğrudan hissediliyor

Üretimden tüketime her alanda artırılan ithal bağımlılığı, döviz kurlarında yaşanan bu artışın gündelik yaşamda da doğrudan hissedilmesine neden oluyor.  Türk Lirası dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 82 değer kaybederken, ağustos ayının başından bu yana değer kaybı yüzde 38 oldu. Avro karşısında ise TL’deki değer kaybı yılbaşından bu yana yüzde 75 olarak gerçekleşirken, ayın başından bu yana TL, avro karşısında yüzde 37 değer kaybetti. Döviz kurundaki artış, döviz borçlularını ve enflasyonu olumsuz yönde etkilerken, çalışanların alım gücünü de ciddi oranda eritti.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu