Haberler

UNI’den Hükümete ve Perakendecilere Çağrı: ILO 190 Onaylansın

UNI Global Union’ın yayınlanan son raporu, Covid-19’un küresel çapta perakende çalışanlarına yönelik bir şiddet salgınını tetiklediğini ortaya koyuyor.

20’den fazla ülkedeki sendika araştırmalarından elde edilen verilerin toplandığı raporda, perakende çalışanlarına yönelik müşteri şiddetinin pandemi süresince endişe verici boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Union to Union tarafından desteklenen kapsamlı UNI Commerce raporu, sendikaların yeni yasalar çıkararak, koruyucu önlemleri müzakere ederek ve müşteri davranışlarını iyileştirmek için kampanyalar yürüterek perakendede kötüye kullanım, şiddet ve tacizdeki artışa nasıl tepki verdiğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Araştırmalar perakende sektöründe çalışanların, müşterilerden maske takma ve sosyal mesafe gibi Covid-19 kısıtlamalarına uymalarını isterken en fazla risk altında olduğunu gösteriyor. ABD’de bir perakende çalışanı, müşterisinden maske takmasını istediği için vurularak öldürüldü.

Avustralya’daki SDA Sendikası tarafından yapılan bir araştırma, beş işçiden birinin pandemi sırasında öksürdüğünü veya tükürdüğünü ve SDA anketine katılanların yüzde 88’inin müşterilerden sözlü tacize uğradığını ifade ettiğini ortaya koydu.

Birleşik Krallık’ta, müşterilerden gelen şiddet pandemiden bu yana iki katına çıktı ve on perakende çalışanından dokuzu istismar mağduru olduklarını bildirdi.

Japonya’da, çalışanların kötü niyetli müşteri davranışlarının yüzde 36’sını pandeminin etkilerine bağlamasıyla makul olmayan şikayetler ve taciz arttı.

Araştırmalar, sıklıkla kadın ticaret çalışanlarının müşteri istismarından en çok etkilendiğini ve ayrıca cinsel tacizin yükünü de üstlendiğini gösteriyor. Finlandiya’da ankete katılan perakende çalışanlarının yaklaşık yüzde 56’sı müşterilerden cinsel tacize uğradığını bildirirken, Nijerya’da kadınların yüzde 58’i işyerinde cinsiyete dayalı şiddete maruz kaldığını bildirdi. Ancak üçte birinden fazlası ihlaller bildirildiğinde adaletin nadiren sağlandığını söyledi.

UNI Ticaret Başkanı Mathias Bolton, “Bu rapor, her ülkede, her bölgede ve her kıtada ticaret işçilerine yönelik şiddetin olağan ve yaygın olduğunu özetliyor” dedi. “Ancak rapor aynı zamanda sendikaların – kampanyalar, mevzuat ve toplu sözleşmeler yoluyla – işçileri korumak için adım attığını gösteriyor. UNI Commerce olarak, perakende çalışanlarının şiddeti asla işin bir parçası olarak kabul etmemesi için sektörü bu beladan kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

UNI, hükümetleri iş dünyasında şiddet ve tacizin ortadan kaldırılmasına ilişkin 190 sayılı ILO Sözleşmesini onaylamaya, işçileri koruyan yasalar çıkarmaya ve uygulamaya çağırıyor. UNI ayrıca perakendecilere şu çağrıda bulunuyor:

  • Şiddete karşı sıfır tolerans politikası benimseyin.
  • Cinsiyete dayalı şiddet belasıyla mücadele edin.
  • Sendikalarla istişare ve müzakere edin.
  • Çalışanlarını korumak ve gerekli önlemleri almak için derhal harekete geçin.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu