Manşet HaberlerÖrgütlenme

Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu Eylem Planı İçin Toplandı

TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu ”Eylem Planını” görüşmek üzere, TÜRK-İŞ Denetim Kurulu Üyesi ve Sendikamız Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar, Ankara 1 No.lu Şube Başkanı Mustafa Kirman, Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen, Ankara 3 No.lu Şube Başkanı Cemal Yarga ve örgütlü olduğumuz kamu işyerlerindeki temsilcilerimizin de katılımıyla  29 Ocak 2024 Pazartesi günü  TÜRK-İŞ Genel Merkezinde toplandı.

Yılbaşından beri kamu işçisine ek zam yapılması için görüşmelerde bulunduklarını belirten Genel Başkan Atalay, şöyle konuştu:

“Ocak ayının başında enflasyon rakamı açıklandı. 2023 yılının ikinci altı ay enflasyonu 37,57 oldu. Bir kısım kamu işçimizin sözleşme tarihi ocak ayı itibarıyla başlıyor. Onlar 32,57 zam aldı. Sözleşmeleri mart ve sonraki aylarda başlayanlar bu rakamı alamıyor. Arada 10 ila 14 puan fark var. Bu işçiler haklı olarak ocak ayındaki enflasyon oranının kendilerine de verilmesini istedi. Bunun üzerine, TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulunu topladık. Süreç içerisinde yedi kez toplandık. 15-20 gün içerisinde Cumhurbaşkanından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına kime gidilmesi gerekiyorsa, gittik. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı ile oturduk. ‘Sözleşme yok, zamanı gelince bu parayı alın’ dediler. Bunun üzerine baktık bunların bize bir şey vereceği yok, çarşamba günü Kamu Koordinasyon Kurulunu tekrar toplandık. Perşembe günü Cumhurbaşkanı ile görüşüldü. Bu ülkeyi ucuz emek cenneti yaptırmayacağız. Bu ülke, ‘istediğimi veririm’ diyen patronların ülkesi olmayacak.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu