Haberler

Türkiye Barolar Birliği’nde 2. Dönem Tis imzalandı

Türkiye Barolar Birliği ile Tez-Koop-İş Sendikası arasında ikinci dönem toplu iş sözleşmesi, Türkiye Barolar Birliği Toplantı Salonu’nda törenle imzalandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, törende yaptığı konuşmada, hayatını kaybeden Tez-Koop-İş Sendikası eski Genel Başkanı Osman Gürsu için baş sağlığı dileğinde bulundu. Sendikamız Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu’na da yeni görevi için hayırlı olsun dileklerini iletti.

Feyzioğlu, toplu iş sözleşmesinin çalışanlara hayırlı olmasını diledi.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu da törende yaptığı konuşmada, günün koşullarında iyi bir sözleşmeye imza attıklarını, Türkiye’de toplu iş sözleşmesi kapsamında olmanın, örgütlenmenin çalışanlar için ayrıcalıklı bir konum olduğunu ifade etti.

Türkiye’de örgütlenme ve sendikal haklar konusunda yaşanan sorunlara değinen Özdemiroğlu, sendika olarak, çalışanların mevcut haklarını daha ileriye götürmeyi görev edindiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı.

 

1 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere imzalanan toplu iş sözleşmesi, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yürürlükte kalacak.

Yıllık izin başta olmak üzere diğer sosyal hakların yanı sıra işyeri koşullarında iyileştirmeler getiren sözleşme ile aynı unvanda çalışan işçiler arasındaki eşitsizlik giderildi.

Sendika üyesi işçilerin aylık net ücretlerine çalıştıkları unvana bağlı olarak belirli oranlarla iyileştirme yapıldıktan sonra işe giriş tarihleri esas alınarak her kıdem yılı için aylık net 10 lira kıdem zammı yapılması hükme bağlandı.

İyileştirme ve kıdem zammı yapıldıktan sonra sendika üyesi işçiler sözleşmeyle aylık net ücretlerine ilk 9 ay için yüzde 10, ikinci ve üçüncü yıllar için ise yıllık enflasyonun 1 puan üzerinde ücret zammı aldı.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu