Manşet Haberler

“Türkiye Ekonomisinde Küçülme Devam Ediyor”

 data-lazy-src=

TÜİK’e göre tarım büyüdü

Açıklanan rakamları Evrensel’e değerlendiren İktisat Profesörü Aziz Konukman: “Bu rakamlar toparlanmanın güç olacağını gösteriyor. Toparlanma olsa bile, milli gelir pozitif ivmeye bile girse bunun düşük düzeylerde olacağını gösteriyor” dedi.

Sanayi ve hizmet sektörlerinde küçülme yaşanırken tarımda büyüme açıklanmış olmasını inandırıcı bulmadığını söyleyen Konukman, “Sektör bazında sanayide küçülme yüzde 2,7 tarımda büyüme yüzde 3,4. Tarımdaki büyüme hiç inandırıcı gelmiyor. Birinci çeyrekten daha fazla büyümüş, yüzde 1,3’ten yüzde 3,4’e çıkmış. Tarımın pozitif olması daha az küçülme rakamı ortaya koyuyor. Tarıma büyün desteği kestiniz, vermeniz gereken teşviki kaç yıldır vermiyorsunuz ama enteresandır tarımda üretim patlaması yaşanıyor. Girdiler pahalanmış, ekonomi küçülürken tarımda üretim patlamış. Ne oldu da böyle oldu? TÜİK bunu açıklamak zorunda” ifadelerini kullandı. 

Kişi başına gelir 2009’a döndü

Ekonomist Hayri Kozanoğlu ise BirGün’de yazdığı köşe yazısında “Türkiye ekonomisi 2019 yılının ikinci çeyreğinde yıllık temelde yüzde 1,5 küçüldü. Hatırlanırsa Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 büyümesi  yüzde 2,3 olarak tahmin edilmişti. Bu öngörünün tutması artık imkansız hale geldi” ifadelerini kullandı. 

Kozanoğlu köşe yazısına şöyle devam etti: “Dolar cinsinden kişi başına gelir de hızlı düşüşünü 2019’un ikinci üç aylık döneminde sürdürdü. Son rakamlara göre, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 722,2 milyar dolara geriledi. Nüfusun en son 82 milyon 3 bin kişi olarak açıklandığı göz önüne alınırsa, kişi başına gelir 8 bin 807 dolara indi. Bir anlamda dolar bazında refah 10 yıl gerilemiş, 2009 yılının gerisine düşmüş oldu.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu