Haberler

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 1 Mayıs 2020 Bildirisi: “Sosyal Korumadan Herkes Yararlanmalıdır”

Dünya üzerindeki 163 ülkede 200 milyon işçiyi temsil eden ve konfederasyonumuz Türk-İş’in de üye olduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle bir bildiri yayımladı.

Bildiri, tam istihdamın sağlanmasına, güvencesiz çalışmanın sonlanmasına, asgari geçim ücretlerinin dünyanın her yerinde uygulanmasına, tüm çalışanlar için toplu pazarlık hakkına, cinsiyetler arası ücret farkının kapanmasına ve herkes için sosyal korumaya vurgu yapmasının yanı sıra, emekçilerin “#MayDay” ve “#VirtualMayDay” etiketleriyle fotoğraf paylaşmasına da çağrı yaptı. 

Bildirinin satır başları şöyle:

Hayatı sürdürebilmenin temellerini sağlayan, üreten ve buna hizmet eden sağlık, güvenlik ve diğer sektörlerde çalışan herkesi selamlıyoruz.

Çok sayıda insanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor ve milyonlarca insan yoksulluk riskiyle karşı karşıya. Var olan eşitsizlik daha da derinleşiyor. Dünya nüfusunun üçte ikisi sosyal korumaya ya tam olarak erişemiyor.

Krizin etkileri, küreselleşmenin başarısızlıklarını ortaya çıkardı. Halk sağlığı, kemer sıkma politikalarıyla zayıflatıldı. Bu durum değişmelidir. 

Kimse geride bırakılamaz. Tüm çalışanlarına haklarına tam saygı gösterilmesini sağlamak ve herkesin erişebilmesini mümkün kılmak için halk sağlığına ve bakımına büyük yatırım yapılmalıdır. Sosyal korumadan herkes yararlanmalıdır.

–       Tam istihdam sağlanmalıdır.

–       Güvencesiz çalışma son bulmalıdır.

–       Asgari geçim ücreti dünyanın her yerinde uygulanmalıdır.

–       Toplu sözleşme hakkı çalışan tüm herkes için genişletilmelidir.

–       Cinsiyetler arası ücret farkı ortadan kaldırılmalıdır.

–       Sosyal koruma herkes için olmalıdır.

Bildirinin tamamına erişmek için tıklayınız.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu