Haberler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelsiz bir yaşam temel insan hakkıdır.

Dünyada 650 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 9 milyon engelli insan, farklı düzeylerdeki engelleriyle yaşama tutunmaya çalışıyor.

Ülkemizde engellilerin önemli bölümü hala eğitim hizmetlerine ulaşamamaktadır, nitelikli eğitime erişim açısından modern ölçütlerin uzağında eğitim hizmeti sunulmaktadır. Özellikle toplumsal yaşama katılımın en önemli ölçütü ve temel bir insan hakkı olan çalışma hakkı ise, engelli yurttaşlar açısından temel bir sorun olarak öne çıkmakta, hatta diğer sorunların da kaynağı olarak değerlendirilmektedir.

 

Engellilik olgusunu tüm boyutlarıyla ele almada ve gerekli adımları atmada özellikle kamu yönetimlerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Kültür alt yapısının oluşumunda sendikaların ve toplumsal örgütlerin katkısı göz ardı edilmemelidir.

Engellilerin ekonomik ve sosyal hakları Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle uyumlu hale getirilmeli ve özellikle uygulamada karşılaşılan sorunların aşılması için kamunun olanakları ve kaynakları etkin şekilde harekete geçirilmelidir. Çalışma hayatında ve toplumsal yaşamda engelliler için özel önlemler alınmalıdır.

Tez-Koop-İş Sendikası olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelsiz bir yaşam için duyarlılıkların arttığı ve artırıldığı, engellilerin karşılaştığı sorunlara kalıcı çözümlerin üretildiği bir bir gün olarak anılmasını diliyoruz.

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu