Haberler

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü: Bu Gezegende Hep Birlikteyiz

 data-lazy-src=

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) verilerine göre ülkemizde de 10 binden fazla bitki türü, 170’den fazla memeli, 470 kuş, 600’ü aşkın balık, 350 kelebek, 106 sürüngen ve 80 binden fazla omurgasız tür yaşamaktadır. 2018 Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) Tehdit Edilen Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre 401 tür tehdit altındadır. Bunlara ek olarak hayvanlara yönelik yok etme, öldürme, şiddet ve istismar, biyoçeşitlilik karşısındaki tehditler ve ceza kanunu kapsamında değerlendirilmeyen uygulamalar 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde de varlığını sürdürüyor.

Canlılar arasındaki farklılıkları, çeşitliliği ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini ifade eden biyolojik çeşitliliğin korunması insanlığın evrensel sorunudur. Bu anlamda hayvanların korunması ekolojik ve genetik olduğu kadar sosyal, ekonomik, bilimsel ve kültürel değerler açısından da çok önemlidir. Tüm bu değerlerin farkında olarak hayvanların yaşamını sürdürmesini, ekolojik dengenin olumlu yönde geliştirilmesini sağlamak zorunluluktur.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla ekolojik dengenin ortak yaşam aleyhine bozulmasının küresel bir kriz anlamına geldiği unutulmamalıdır. Çünkü hayvanları ve ekolojik dengeyi koruyamayan insanlık kendini ve geleceğini asla koruyamaz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu