Haberler

Kız Çocukları İki Maaş Alabilecekler Mi?

Halen geçerli olan sosyal güvenlik sistemimizde, eşi vefat eden kadınlara, kendisi çalışıyor olsa da veya kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşı alsa da, evlenmediği sürece kocasından dolayı dul maaşı bağlanmaktadır. Dul maaşı alan kadınlar istisnalar hariç ana-babalarından dolayı YETİM MAAŞI alamıyorlar. Ancak bu iki maaştan fazla olanı tercih etme hakları bulunuyor. Örnek: hem eşi hem de ana-babası vefat etmiş olan kadın eşinin maaşı yüksekse eşinin, ana-babasının maaşı yüksekse ana-babasının maaşını tercih edebiliyor fakat her iki maaşı birden alamıyor.

Ancak 1 Ekim 2003 tarihinden beri, eşinden dolayı dul aylığı alan ve 1 Nisan 1996 tarihinde vefat eden babasından dolayı yetim aylığı alma hakkı olduğu halde aylık bağlanmayan kız çocuğunun açtığı davayı Ankara 13.inci mahkeme ret etti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 21.inci Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu.” Davacının, eşinden ölüm aylığı alsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir”kararını vermiştir.

Bu karara göre, eşinden dolayı dul aylığı almakta olan yetim kızlar ana-babasından dolayı yetim aylığı alabilecekler.

YETİM AYLIĞI ALMA KOŞULLARI

  • Ana-babanın 6 Ağustos 2003 tarihinden önce ölmüş olması,
  • Ana-babanın SSK’LI olması,
  • Dul aylığı almakta olan kadının çalışmıyor veya kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşı almıyor olması,
  • SSK’ya maaş bağlanması için dilekçe ile başvuru yapılması,
  • SSK başvuruyu ret ettiği takdirde Yargıtay 21.inci Hukuk Mahkemesinin vermiş olduğu karar doğrultusunda dava açılması gerekmektedir.

Bu durumda olan yetim kızlar ellerini çabuk tutmalı. Çünkü SGK yeni bir kanun çıkararak Yargının vermiş olduğu kararın önünü kesebilir.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu