Haberler

Sendikal Örgütlenme Çalışması Suç Değildir

Ankara Özel Yetkili Mahkemesi, ülkemiz tarihinde eşi benzeri olmayan bir karar alarak Türk-İş’e bağlı Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), Genel Eğitim Sekreteri ve Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, Şube Sekreteri Halil Keten, Şube Mali Sekreteri Binali Güney, Yönetim Kurulu üyesi Selahattin Demir, Merkez Denetleme Kurulu üyesi Candan Genç ve eski şube yöneticileri Hüseyin Babayiğit, Erkan Aydoğan, Atilla Yılmaz, Serdal Canikli, Metin Eroğlu, Süleyman Demirtaş, Satılmış Öztürk, İhsan Sezer ve Cihan Türe’yi işverenin şikâyeti üzerine 1 yıl 10 ay 15 gün ile 6 yıl 15 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

 

TÜMTİS yöneticilerine verilen cezaların gerekçesini açıklayan mahkemeye göre sendikacılar “TÜMTİS üyesi işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şekilde aidat gelirlerini artırmak ve haksız ekonomik çıkar elde etmek amacını” gütmüşlerdir.

2007 yılında işverenlerinin şikâyeti üzerine bir gece yarısı operasyonu ile gözaltına alınarak tutuklanan ve 6,5 ay sonra çıkarıldıkları ilk duruşmada serbest bırakılan TÜMTİS yöneticilerine 5 yıl sonra verilen hapis cezaları, yalnızca ülkemiz demokrasi ve sendika tarihine değil aynı zamanda dünya emek ve sendika tarihine geçecek özgürlükleri kısıtlayıcı bir karar niteliği taşımaktadır.

Bu karar, yalnızca TÜMTİS yöneticilerine değil, gerçekte tüm sendikalarla emek ve demokrasi güçlerine karşı alınmış bir karardır.

Bu karar, tüm sendikaların, demokrasi ve insan haklarından yana kişi, kurum ve kuruluşların suskun kalmaması gereken bir karardır.

Sendikal hak ve özgürlüklere yönelik bu kararı, şiddetle protesto ediyor ve hiç bir gücün emek ve demokrasi güçlerini asla yıldıramayacağını vurgulamayı bir kez daha zorunlu görüyor ve TÜMTİS ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu