Uluslararası

UNI Ticaret Hipermarketler Sendikal İttifak Toplantısı Romanya’nın Bükreş kentinde yapıldı.

UNI Ticaret Hipermarketler Sendikal İttifak Toplantısı 05-08 Kasım 2018 tarihlerinde Romanya’nın Bükreş kentinde yapıldı. Toplantıya sendikamızı temsilen Genel Sekreterimiz Hakan BOZKURT ve Sendika Danışmanımız Dr. Emirali KARADOĞAN katılmışlardır.  

Üç gün süren toplantıya UNI yöneticileri ve Tez-Koop-İş Sendikasının dışında, ABD, Arjantin, Belçika, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hong-Kong, İspanya, İsveç, İsrail, İtalya, Kolombiya, Hollanda, Polonya, Romanya, Rusya, Şili, Tunus ve Uruguay’dan sendika temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmalarının ardından, SYNDEX tarafından Hipermarketlere yönelik yapılmış olan ve Tez-Koop-İş Sendikamızın da katkı sağlamış olduğu Gıda Marketlerine Yönelik Araştırma Raporu ile ilgili sunum yapıldı. Raporda hipermarketlerdeki hem ekonomik hem de sosyal gelişmelere yönelik bilgiler yer almıştır.  

Daha sonra Berkeley Üniversitesinden Prof. John Logan gittikçe büyüyen ve küreselleşen Hipermarketlerden olan Alman kökenli “Lidl” ile ilgili bir sunum yapmıştır.   Yapılan tartışmaların ardından Lidl ‘a yönelik sendikal  çalışmaların yürütülmesine karar verilmiştir.

Toplantının ikinci gününde önce Metro Grup sonra da Auchan Hipermarketlerindeki sendikaların ayrı ayrı forumları yapılmış ve çalışanların ve sendikaların ortak sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Forumların ardından Metro Grup Küresel İnsan Kaynakları Direktörü Peter Wiesenekker’in ktılımı ile İşveren- İşçi Sendikaları oturumu yapılmıştır.  Oturumun ardından Tez-Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Peter Wiesenekker ile ikili görüşmede bulunmuş ve Metro AG şirketi olan Real’in Beğendik’e devrinden sonra mağdur olan işçilerin kıdem tazminatlarından Metro AG’nin sorumlu olduğuna dair bir konuşma yapmış, sonra da Metro AG’nin Real’den kaynaklı olarak taraf oldukları mevzuatımızın  ilgili maddelerini de içeren resmi yazımız Peter Wiesenekker’e elden teslim edilmiştir. 

Toplantının üçüncü gününde aynı formatta Carrefour ile ilgili toplantı yapılmış, ve toplantı sonrası Carrefour Küresel İnsan Kaynakları Direktörü Jean Luc Delenne ile Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt ikili bir görüşme yapmıştır.   

Diğer yandan UNI Avrupa Ticaret Direktörü Barbara Bindner ile de bir görüşme yapılmış ve Barbara Bindner, UNI Avrupa Ticaret tarafından yürütülen bazı projelerde Tez-Koop-İş Sendikası ile birlikte çalışmak istediklerini dile getirmiş ve bu yöndeki teklifi Genel Sekreterimiz Hakan Bozkurt tarafından sendika yönetimi ile de paylaşılmak üzere olumlu karşılanmıştır. Toplantı sonucunda bir sonraki Hipermarket İttifak toplantısının Tez-Koop-İş ve Sosyal-İş Sendikalarının işbirliğinde Türkiye’de ve İstanbul’da yapılması önerisi, UNI Ticaret Yürütme Kurulunda görüşülmek üzere katılımcıların onayına sunulmuş ve kabul edilmiştir.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu