Uluslararası

UNI Ticaret İkinci Hipermarket Sendikalar İttifak Toplantısı

UNI Ticarete üye ve hipermarketlerde örgütlü olan sendikaların bir araya geldiği UNI Ticaret İkinci Hipermarket Sendikalar İttifak Toplantısı 24-25 Eylül 2019 tarihlerinde İtalya’nın Milano kentinde yapıldı. Toplantıya Sendikamızı temsilen Genel Sekreter Hakan Bozkurt ve Sendika Danışmanımız Emirali Karadoğan katıldı.

İki gün süren toplantının ilk gününde küresel perakende ticaretinin mevcut durumuna ve geçen yıl yapılan toplantıdan bu yana sektörde meydana gelen değişikliklere ilişkin sunumlar yapıldı. Toplantının ana gündemini yeniden yapılanma içerisinde olan sektör firmalarının gelecek hedefleri ve işgücüne etkileri oluşturdu. Şirketlerdeki yeniden yapılanma özellikle dijitalleşmenin yarattığı ve yaratacağı dönüşümlerle eş zamanlı olarak, şirket birleşmeleri, devirler ve satın almalar bağlamında ele alındı. Yapılan ülke bilgilendirmelerinde, çokuluslu firmaların son bir yıl içerisinde mağaza kapattıkları ve binlerce işçiyi işsiz bıraktıkları aktarıldı.

Toplantının ikinci gününün sabah oturumunda Metro AG ve öğleden sonraki oturumunda da Carrefoursa uluslararası insan kaynakları yöneticilerinin katıldığı sendika-işveren ortak toplantıları yapıldı. Her iki insan kaynakları yöneticisi de şirketlerindeki yeniden yapılanma ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Fakat her iki şirkette örgütlü olan sendikaların büyük bölümünün, firmaların işçilere ve sendikaya yönelik tutumlarından şikayetçi oldukları görüldü. Özellikle Metro’nun sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi sürecinde olan Pakistan ve Rusya’daki uygulamaları sert biçimde eleştirildi.

Toplantı sırasında Sendikamız ile UNI Ticaret yöneticileri arasında ikili bir görüşme de yapıldı. Bu görüşmede Tez-Koop-İş ile UNI’nin birlikte yürüttüğü Inditex örgütlenme projesinin değerlendirildi ve atılacak diğer adımlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu